Na stronie:
  Aktualności
  Ogłoszenia
  Historia
  Duchowieństwo
  Siostry zakonne
  Stowarzyszenia
  O parafii
  Sztuka sakralna
  Święci w naszej świątyni
  Gazetka
  Kontakt
  Kościół Jana Pawła II:
  Kronika budowy
  Archiwum wydarzeń:
  Nawiedzenie:
  Program Nawiedzenia
  Misje św.
  Powitanie
  Pożegnanie
  Inne wydarzenia:
  Archiwum
 
 Copyright © 2003 by Tomasz Sobaszek


        Godzina:   Sentencja na dziś:

Kościół Rzymskokatolicki:  Watykan | Konferencja Episkopatu Polski | Diecezja Zamojsko - Lubaczowska | Parafia P.W. św. Jerzego w Biłgoraju   Wielcy kościoła: Jan Paweł II | Kardynał Stefan Wyszyński | Ks. Jerzy Popiełuszko   Media: Katolicka Agencja Informacyjna | Tygodnik Powszechny | Tygodnik Katolicki Niedziela | Katolickie Radio Zamość | Radio Maryja   Ruchy i stowarzyszenia: Klub Inteligencji Katolickiej w Biłgoraju   Muzyka i rozrywka: Festiwal Soli Deo   Fundacje i organizacje charytatywne: Caritas Polska | Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej   Portale katolickie: Opoka - laboratorium wiary i kultury | Jezus.pl - Wortal Chrzeościjański | Bosko.pl - portal młodzieżowy | KATOLIK.pl - Portal katolicki dla wierzących


  Obrazy i freski w świątyni
      Sztuka sakralna

Obrazy, freski i figury w świątyni zajmują szczególne miejsce w kulturze i sztuce chrześcijańskiej już od wielu wieków. Przedstawiają wydarzenia, które są opisane na kartach Pisma Świętego. Bardzo często pomagają nam zrozumieć a nawet przypomnieć sobie o ważnych wydarzeniach biblijnych.















Św. Władysław - witraż zaprojektował J. Siwiński a wykonał w 1958 r. Krakowski Zakład Witraży

Prawdziwa sztuka zawsze zadziwia dlatego cieszymy się, że w naszej świątyni namalowano aż 5 nowych obrazów, które z pewnością zaskakują swoim splendorem i treścią jaka przez nie przemawia.

Już po wejściu do świątyni, w górnej części można zauważyć obraz przedstawiający 9 aniołków, które cieszą się z obecności Boga. Niektóre z nich trzymają wstęgi z napisem: WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ. W centrum zaś widnieje symbol Jezusa Chrystusa.















Obraz ten przypomina nam, że tu mieszka Jezus Chrystus, który chce w nasze serca wlać łaskę wiary, nadziei i miłości. W tylniej części świątyni tuż nad chórem namalowano 7 aniołków. Dwóch z nich gra natomiast pozostałe śpiewają zaglądając w nuty.















Kolejny, z pewnością największy obraz, widnieje tuż przy głównym ołtarzu, nad wejściem do zakrystii. Przedstawia Ukoronowanie Matki Najświętszej na Królową nieba i ziemi w obecności Trójcy Przenajświętszej i aniołów.













Dwa pozostałe obrazy zostały namalowane na bocznych ścianach w centrum świątyni. Przedstawiają następce Pana Jezusa - św. Piotra oraz Apostoła św. Pawła nawróconego w drodze do Damaszku.



















                                  Główny ołtarz w naszym kościele

Trzeba tu również dodać, że wiele innych obrazów zostało odświeżonych i zakonserwowanych ,w tym min.: obraz przedstawiający św. Mikołaja dzielącego się chlebem z ubogimi w kaplicy św. Mikołaja oraz obraz widniejący nad bocznym wyjściem ze świątyni. Obraz ten przedstawia palące się miasto, gdzie na pierwszym planie klęczy żołnierz z Armii "Kraków", Ks. Czesław Koziołkiewicz (były proboszcz naszej parafii w latach 1903 - 1952) oraz kościelny Wojciech Paluch z żoną i dzieckiem.













Na niebiosach widoczna jest Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na ręku, postacie aniołów oraz św. Florian w zbroi rycerza rzymskiego.







































  Wszelkie prawa zastrzeżone. Design 2003 © by Tomasz Sobaszek